Cmentarz Bernardyński w Wilnie

Wileńska dzielnica Zarzecze przyciąga turystów chcących lepiej poznać historię Wilna niezwykłym zabytkiem. Jest to Cmentarz Bernardyński – jeden z ważniejszych zabytkowych cmentarzy litewskiej stolicy. Czas dość brutalnie obszedł się z tą nekropolią, a wiele nagrobków przetrwało do dnia dzisiejszego w dość kiepskim stanie.
Cmentarz na Zarzeczy powstał w 1810 roku. Jego założycielami byli bernardyni, których klasztor znajdował się w pobliżu. Początkowo zakonnicy grzebali zmarłych w kościele, jednak zakazy sprawiły, że koniecznością stało się założenie cmentarza.
Nekropolia ta szybko stała się ważnym punktem na mapie Wilna. Tutaj spoczywa wielu wybitnych obywateli miasta. Wśród grobów, na który często zaglądają turyści z Polski, znajduje się grób siostry Józefa Piłsudskiego – Zofii Piłsudskiej – Kadencowej. Zmarła ona w 1935 roku, zaś w jej pogrzebie uczestniczył sam marszałek Piłsudski.
Ciekawostką jest również to, że na cmentarzu tym znajduje się grób matki Feliksa Dzierżyńskiego. Warto dodać, że obecnie nekropolia ta jest utrzymywana przez społeczność polską.
  • Styks Opinie
  • Dom Pogrzebowy Styks zajmuje się kompleksową organizacją pogrzebów, dbając o prawidłowy przebieg zarówno z punktu...

  • Organizacja pogrzebu
  • Poczucie straty i żal to naturalne uczucia po śmierci kogoś bliskiego. Niestety, w tym trudnym dla niej momencie życia na rodzinę zmarłego...
  • Przewóz zwłok
  • Śmierć jest czymś niezwykle bolesnym, przede wszystkim wówczas, kiedy dotyka członka naszej rodziny, kogoś bardzo bliskiego- żony, męża,...